7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Erkek Köpek Kısırlaştırma

erkek köpek kısırlaştırma operasyonu

Erkek köpek kısırlaştırma operasyonu öncesi:

Kısırlaştırma operasyonlarından önce kliniğimizi arayıp bir ön muayene randevusu alıyorsunuz. Muayene sonrasında eğer kısırlaştırma için uygun yaşa ve sağlığa sahipsek operasyon randevumuz veriliyor. 

Operasyondan önceki gün gece 00:00'dan sonra mama verilmiyor, su verilmiyor. Operasyon saatine kadar tıbbi olarak açlık oluşturulması gerekiyor. 

Erkek köpek kısırlaştırma operasyonu sonrası:

Erkek köpekler için operasyon sonrasında her hangibir bandaj, yakalık ya da pansuman kullanmıyoruz. Bu sayede kısırlaştırma sonrasında bakım sürecinde sizin evde yapacağınız hiçbir şey kalmıyor :)

Erkek köpek kısırlaştırma operasyonu en erken ne zaman yapılır?

Erkek köpekler için kıısırlaştırma operasyonları için en erken vakit yetişkinlik çağına eriştiği aylardır. Yaklaşık olarak 7.aydan sonra kısırlaştırma operasyonu için uygun olacaklardır.

Veteriner Kliniğimizde tecrübelerimiz ve bilimsel tüm kaynakların verilerine göre biz kısırlaştırma operasyonunu öneriyoruz. Bu önerimizde esas aldığımız konuyu iki açıdan değerlendiriyoruz. Birincisi genetik ömür olarak belirlenen süre üzerine negatif etkisi olan stres, bir çok çiftleşme isteğinin sonuçsuz kalması, hormonal birikimler, besinsel ve yaşam koşullarının hayvan doğasına aykırı olmasıdır. ikinci sebepler de sosyal yaşantısı sırasında hormonal düzenin getireceği hırçınlık sebebi ile saldırılar, evden kaçmalar gibi çok daha hayati konulardır.  

Erkek köpek kısırlaştırma operasyonunda diğer tüm cerrahi müdahaleler gibi anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon öncesi genel muayene ve kan analizi esas alınmaktadır. Kısırlaştırma operasyonunun meydana getireceği olumsuz tüm etkilerin en aza indirilmesi için sağlık değerlerinden emin olmak zorundayız. 

Erkek köpek kısırlaştırma ameliyatı öncesinde 8-12 saat açlık oluşturulmalı, herhangi bir tedavi sürecinde olmamalıdır. Son 3 ay içerisinde iç - dış parazit uygulaması, son 1 yıl içerisinde en az 1 kez köpek karma aşısı yapılmış olmalıdır.

Erkek kısırlaştırma operasyonlarımızın sonrasında bilinenin aksine herhangi bir yakalık takılmasına, günlük pansuman yapılmasına, bandaj uygulamalarına gerek duymamaktayız. Bu gibi uygulamaların köpeklerimize vereceği stresi bir çok kez tecrübe etmemizden kaynaklı olarak operasyon ensizyon (kesi) hattının olabildiğince küçük açılıp (bir tükenmez kalem genişliğinde) cerrahi işlem sonrası emilebilir iplikler ile estetik dikiş yöntemlerini esas alınarak kapatıyoruz. Bu sayede yıllardır bilindiği gibi operasyondan 10-30 gün sonra dikiş alınması gibi oldukça stres yaratan bir işlemi ortadan kaldırmış bulunmaktayız. (aynı cerrahi işlem sırasını kedi ve köpekte dişi ya da erkek farketmeksizin yapmaktayız.)
Tüm cerrahi operasyonlarımızda anestezi sonrası komplikasyonlarını takip edebilmek adına çocuğumuzu bir gece misafir ediyoruz.

Erkek kısırlaştırma operasyonlarımızın sonrasında dikkat edilmesi gereken konuların başında ilk 3 gün genel durum hasta sahibi tarafından takip edilmeli herhangi bir komplikasyon durumunda en kısa sürede hekimlerimiz ile iletişime geçilmelidir. Diğer bir husus ise kısırlaştırma operasyonları sonrasında metabolizma hızının yavaşlaması sebebi ile kilo alımında hızlanma ihtimalidir. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında ilk ay kilo artışı yakından takip edilmeli gerekli görülen durumlarda veteriner hekimlerimiz ile görüşüp günlük mama miktarının ayarlanması ya da mama tipinin değiştrilmesi gerekebilir.

Erkek köpeğimizi kısırlaştırıktan sonra bizi bekleyenler nelerdir? 

Öncelikle daha sakin bir ruh hali en çok görülen durumdur. Bunu ölçeklendirmek zor olsa da yaşına, ırkına bağlı olarak az ya da çok kesinlikle sakinleşecektir. Dişi köpeklere ilginin azalması sebebi ile huzursuzlukta azalma, erkek köpeklere karşı liderlik iç güdüsünde azalma sebebi ile gezdirmeleriniz sırasında meydana gelen kavgalarda azalma görülecektir. Çevredeki dişi köpeklere işaret gönderme ve erkek köpeklere yer işaretleme amacı ile belli belirsiz işeme davranışı ortadan kalkacaktır.

 

Diğer Hizmetlerimiz