7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Erkek Kedi Kısırlaştırma

erkek kedi kısırlaştırma operasyonu

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu öncesi:

Kısırlaştırma operasyonu öncesinde kedimizin ön muayeneden geçmesi için kliniğimizden bir muayene randevusu alınız. Operasyondan önceki günün gecesinde kedimize mama ve su vermeyi durduruyoruz. Operasyona tamamen eç bir şekilde girmesi gerekiyor. Operasyon sırasında ve sonrasında besleyici nitelikte serumlarını alacağı için açlığın tüm etkileri ortadan kalkıyor.

Erkek kediler için operasyonu zararları:

Erkek kedilerin cinsel içgüdüleri kısırlaştırma operasyonu sonrasında ortadan kalkacağı için metabolizmaları yavaşlayacaktır. Kilo artışı takip edilmez ise tombalak bir yavrunuz olma ihtimali artacaktır :)

Dorukgiller Veteriner Kliniği olarak erkek kedilerin 6-8 aylık yaşını doldurduktan sonra çiftleştirme isteğimiz yok ise kısırlaştırılmasını öneriyoruz. 

Erkek kediler kısırlaştırılmalı mı? / Neden kısırlaştırılmalı?

Öncelikle erkek kedilerin dişiler gibi özel bir kızgınlık zamanı bulunmadığı için yılın her günü aktiflerdir. Bu sebeple çevreden gelen her uyaran (dişi kedi sesi, kokusu vb) çiftleşme isteği oluşturacaktır. Her çiftleşme isteği sonuçsuz kaldığında hormonal olarak bir birikim şekillenir. Bu kısır döngüde yaşamaya hiçbir zaman alışamaz ve giderek artan bir stres yaşar. Stres altındaki bedeni hormonal ve beslenme hataları sebebi ile ileri yaşlarda bazı sağlık sorunlarına sebep olur. Örnek olarak testis tümörleri, prostat, aşırı tüy dökülmesi verilebilir. 

Erkek kedi koku bırakma problemi kısırlaştırılınca geçer mi? 

İlk yaşını doldurmadan yapılan kısırlaştırma operasyonları ile koku bırakma davranışı ile hiç karşılaşmadan ortadan kaldırabilirsiniz. Koku bırakmaya başlamışsa dahi vakit kaybetmeden kısırlaştırıldığında koku bırakma anında duracaktır.

Kısır erkek kedi koku bırakır mı?

Eğer kısırlaştırma operasyonu için 2-4 yaş ve sonrası gibi geç bir vakit tercih edilecek olursa davranışsal olarak koku bırakma alışkanlığına devam etme olasılığı yüksektir. Tabii erkek kedilerin keskin eklenti bezlerindeki kokuları kısır kedilerde olmayacağından aslında sadece idrar çıkışı olacaktır. 

Erkek kedilerin kısırlaştırılması operasyonunu kliniğimizde 12 saatlik açlık üzerine yapmaktayız. Operasyon öncesinde tam kan sayımı yaparak operasyon anında ya da sonrasında gelişecek herhangi bir kamplikasyon ihtimalini düşürmekteyiz. 
Operasyon sonrası ufaklığımız bizde 1 gece misafir olarak operasyon ve anesteziye bağlı oluşabilecek komplikasyonlar için gözetim altında tutulacaktır.

Diğer Hizmetlerimiz