7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Antiparaziter İlaçlama

kedi köpek iç dış parazit

Kediler ve köpekler için bir çok iç parazit türü bulunmaktadır. Bu iç parazitlerin her iki tür için de meydana gelen hastalıkları bulunmaktadır. İç parazitlerin bir çoğu kedi ve köpeklerden insanlara geçebilir ve benzer hastalık şekillerini gösterebilirler. 

Kedi, köpeklerimiz ve siz dahil tüm ailenizin iç parazit hastalıkları yönünden korunaklı olmak için yapılması gereken iç parazit uygulamaları bulunmaktadır. Tablet, şurup, enjeksiyon ve ense damlası gibi farklı uygulama türleri bulunmaktadır.

Yavru bir kedi ve köpek için 1,5 aylık yaşta iken iç parazit uygulaması başlamalıdır. Bu ilk uygulamayı takip eden her 3 ayda bir tekrarlanmalıdır. 

İç parazit uygulamaları bir aşılama değildir. İç parazit uygulamalarında bağışıklık oluşmaz ver her 3 ayda bir uygulama tekrarlanması gerekmektedir.

İç parazitlerin evimizde beslediğimiz çocuklarımıza aşağıdaki bir çok yol ile bulaşabilirler:

  1. Sokağa çıkmaları ve diğer hayvanlar ile aynı ortamı paylaşmaları sebebi ile,
  2. Eve giren sinek, böcek gibi canlıları yemeleri sebebi ile,
  3. Balkon, teras gibi alanlara gelen güvercin gibi kuşların dışkılarına temas etmeleri sebebi ile,
  4. Dışarıda gezerken giydiğimiz ayakkabılarımız ile kedi köpek dışkı ve kusmuklarına basmamız sebebi ve evdeki sıpaların ayakkabılarımız ile yaşadığı temas sonucu,
  5. Sokak hayvanlarını sevmemiz kucaklamamız sebebi ile giysilerimiz aracılığyla,
  6. Dış parazit uygulamaları düzenli yapılmayan çocuklarda dış parazitlerin bedenlerinde taşınan iç parazit larvaları sebebi ile,
  7. Çiğ hayvansal gıda tüketimi durumlarında.

Kedi ve köpeklerimizde iç parazit uygulamalarını aksatmamız sebebi ile mide ve bağırsakları başta olmak üzere, kalp, akciğer gibi organlarına bulaşabilir. Bu bulaşmayı ciddi sayıda parazit oluşması sonucunda kusma, ishal gibi bazı belirtiler ile anlayabiliriz. Fakat az sayıda oluşan iç parazit enfestasyonlarını maalesef evde görebileciğimiz bir belirti bulunmamaktadır. Bu sebeple bir belirti olmasını beklemeden çocuklarımız evde ya da sokakta yaşamaları ayırt edilmeden her 3 ayda bir iç parazit uygulamaları yapılmalıdır.

Kedi ve köpeklerde sık görülen iç parazit türleri nelerdir?

ASKARİTLER:

KANCALI KURTLAR:

TENYALAR:

Diğer Hizmetlerimiz