7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Dişi Köpek Kısırlaştırma

erkek köpek kısırlaştırma operasyonu

Dişi köpek kısırlaştırma ne zaman yapılır?

Dişi köpek kısırlaştırma operasyonu için en uygun zaman ilk kızgınlıktan hemen önce ya da ilk kızgınlığın hemen bitimidir. İlk kızgınlık yaşanmadan yapılan dişi köpek kısırlaştırma operasyonları ile çocuklarımızın ileri yaşta yaşayacakları meme ve rahim tümörlerinin önüne geçilmiş olur. 

Dişi köpek kısırlaştırma yöntemleri:

 

Veteriner Kliniğimizde tecrübelerimiz ve bilimsel tüm kaynakların verilerine göre biz kısırlaştırma operasyonunu öneriyoruz. Bu önerimizde esas aldığımız konuyu iki açıdan değerlendiriyoruz. Birincisi genetik ömür olarak belirlenen süre üzerine negatif etkisi olan stres, bir çok çiftleşme isteğinin sonuçsuz kalması, hormonal birikimler, besinsel ve yaşam koşullarının hayvan doğasına aykırı olmasıdır. ikinci sebepler de sosyal yaşantısı sırasında hormonal düzenin getireceği hırçınlık sebebi ile saldırılar, evden kaçmalar gibi çok daha hayati konulardır.  

Dişi köpek kısırlaştırma operasyonunda diğer tüm cerrahi müdahaleler gibi anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon öncesi genel muayene ve kan analizi esas alınmaktadır. Dişi köpeklerde kısırlaştırma operasyonunun meydana getireceği olumsuz tüm etkilerin en aza indirilmesi için sağlık değerlerinden emin olmak zorundayız. 

Dişi köpek kısırlaştırma ameliyatı öncesinde 8-12 saat açlık oluşturulmalıdır. Ek olarak son 3 ay içerisinde iç-dış parazit uygulaması, son 1 yıl içinde köpek karma aşısı yapılmış olması şarttır.

Dişi köpeklerin kısırlaştırılması sonrasında üreme yeteneğini kazandıran yumurtalık ve rahmi alınmış olacaktır. Bu sebeple operasyon sonrasında oluşacak komplikasyonlar ve hormonal problemlerin oluşmaması amacı ile kısırlaştırma operasyonu kızgınlık döneminde yapılmamalıdır. Kızgınlık döneminin bitmesini takiben 1 ay beklemek gerekmektedir.

Dişi köpeğimiz kısırlaştırıldıktan sonra bilinenin aksine biz yakalık takmıyoruz, bandaj sarmıyoruz, herhangi bir pansuman yapmak zorunda kalmıyoruz. Operasyon sonrası bu tip uygulamaların köpeğimize yaratacağı stresi yaşamasını istemiyoruz. Operasyon bölgesini olabildiğince küçük tercih edip kesi hattını estetik cerrahi yöntemleri ile kapatıyoruz. Bu sayede 10 gün sonra dikiş almak zorunda da kalmıyoruz.  (aynı cerrahi işlem sırasını kedi ve köpekte dişi ya da erkek farketmeksizin yapmaktayız.)
Tüm cerrahi operasyonlarımızda anestezi sonrası komplikasyonlarını takip edebilmek adına çocuğumuzu bir gece misafir ediyoruz.

Dişi kısırlaştırma operasyonlarımızın sonrasında dikkat edilmesi gereken konuların başında ilk 3 gün genel durum hasta sahibi tarafından takip edilmeli herhangi bir komplikasyon durumunda en kısa sürede hekimlerimiz ile iletişime geçilmelidir. Diğer bir husus ise kısırlaştırma operasyonları sonrasında metabolizma hızının yavaşlaması sebebi ile kilo alımında hızlanma ihtimalidir. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında ilk ay kilo artışı yakından takip edilmeli gerekli görülen durumlarda veteriner hekimlerimiz ile görüşüp günlük mama miktarının ayarlanması ya da mama tipinin değiştrilmesi gerekebilir.

Dişi köpek ve kedilere özel olmak üzere cerrahi işlemlerin karın içinde gerçekleştirilmesi sebebi ile ertesi gün taburcu edildikten sonra 3 gün aynı saatte antibiyotik ve vitamin enjeksiyonları için tekrar kliniğimize bekliyoruz. 

Dişi köpeğimizi kısırlaştırıktan sonra bizi bekleyenler nelerdir?

Öncelikle daha sakin bir ruh hali en çok görülen durumdur. Bunu ölçeklendirmek zor olsa da yaşına, ırkına bağlı olarak az ya da çok kesinlikle sakinleşecektir. Dişi köpeklere tepkinin azalması sebebi ile huzursuzlukta azalma, erkek köpeklerin ilgisindeki azalma sebebi ile gezdirmeleriniz sırasında meydana gelen kavgalarda azalma görülecektir. Çevredeki erkek köpeklere işaret gönderme ve erkek köpeklere haber verme amacı ile belli belirsiz işeme davranışı ortadan kalkacaktır. Bunların ötesinde yumurtalık ve rahmi alınmış bir çocuğun polikistik ovaryum, ovaryum tümörleri, rahim kanseri, iltihaplı rahim (pyometra) oluşma ihtimalleri ortadan kalkacaktır.

 

Diğer Hizmetlerimiz