7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedimizin hamile olduğunu nasıl anlarım?

CEVAP:

Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır?

30. günden önce evde anlama şansınız maalesef yoktur. Hamile kedinizin 30. gününden sonra belirtileri aşağıdaki gibidir.

 1. Giderek artan bir mama yeme;
  • Kediniz evde bir kara delik olmaya başlayacak korkabilirsiniz :) 30. gün ile 60. gün arasında mama yemeyi 4 katına çıkaran var. (Tabii bu sağlıklı birşey değildir. Mama gebelikte dahi sınırsız tutulmamalıdır. Gebelik öncesi yediği mamanın 2-3 katı gebelik sonuna doğru en uygun miktardır.
 2. Karında şişlik;
  • Hamile kedilerin yavruları hacim kazanması ile karında belirgin bir şişlik görülecektir.
 3. Memelerde büyüme;
  • Memelerde büyüme demek pek doğru olmaz. Hamile kedi memelerinde ilk başta form değişikliği görülmektedir. Memelerin büyümesi 40.gün ve sonrasında şekillenir. Fakat dikkatli bir sahip 30.gün memelerin renginin değiştiğini, meme uçlarının irileştiğini anlayabilir.
  • Memelerin büyümesi dediğimiz olay ise artık süt ile dolmanın başlamasıdır ki 40. - 50. gün aralığında oldukça belirgin olacaktır.
 4. Hareketlerde yavaşlama;
  • Ağır ve geniş araç gibi sağdan sağdan gitmeye başlayacaktır :) Hormonal mekanizma ve ağırlık artışı sebebi ile hırçınlar sakinleşecek, sakinler hımbıllaşacaktır. Normaldir kedim halsizleşti diye korkmayın :)
 5. Sevdirmeye başlama;
  • Hamile kedilerin hormonal düzenindeki değişiklikler Melatonin, Serotonin, Dopamin gibi anabolizan ve mutluluk verici hormonların salınımını artıracak. Bunların sonucunda da kediniz eskisinden daha sevecen olacaktır. Gebelik zamanlarında kedilerde hırçınlık da görülebiliyor uyarmadı demeyin :)
 6. İdrara sık sık gitme;
  • İdrar kesesi ve bağırsaklara ayrılan alan giderek azalacağı için çocuğun sık sık tuvalete gitmesi de normal oluyor tabii :)

UYARI: Kedinizin hamile olma durumunu kesinlikle bir yere not etmelisiniz. Acil Veteriner gerektiren durumlarda, müdahaleler yapılırken, ultrason ve röntgen muayenelerinde bu süreler bize oldukça gerekecektir. Örneğin 26.gün öncesi ultrason muayenesine almak, 45. günden önce röntgen çekmek mantıklı değildir. Doğum süresi 60-64 olan kedilerde son gün yapılacak uygulamalara ve sezeryana karar verme durumu için süreler oldukça önem arzeder.

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.