7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedime pyometra teşhisi koyuldu. 3 yaşında ama hemen kısırlaştırma yapılmalı dendi. Ne yapmalıyız?

CEVAP:

Öncelikle geçmiş olsun dileriz. Veteriner hekiminizin söylediği gibi pyometra durumunda kısırlaştırma operasyonu ile sorunun kaynağı olan rahminin alınması gereklidir. Bu sayede hastalığı yaratan sorun tamamen çözümlüş olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken operasyon öncesi ve sonrası genel durum ve bakımdır. Bazı pyometra olgularında acil veteriner müdahalesi gerekli olup hemen kısırlaştırma operasyonuna alınsa da bazen genel durumun toparlanması amacı ile çocuklarımızı bekletmemiz gerekebiliyor. Antibiyotik ve vitamin takviyeleri ile birkaç gün destekleyici tedavi uyguladıktan sonra kısırlaştırma operasyonu en güzel çözüm olmaktadır.

Kedim neden pyometra (rahim iltihaplanması) oldu?

Kedilerin pyometra yaşaması evde yaşadıkları için şaşırılacak bir durum değildir. Aşağıdaki sebeplerle kediniz pyometra olabilir.

  1. Çiftleştirilmemesi hormonal mekanizmanın sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden yıllar içerisinde kediniz yaşlandıkça Pyometra ihtimali artar.
  2. Dişi kedilerin kısırlaştırılmaması pyometra olgusunun görülmesine sebep olacaktır. Kısırlaştırılmayan kedi her yıl birkaç kez kızgınlığa girecek ve çiftleştirilmediğinde pyometa başta olmak üzere bir çok problem meydana gelecektir.
  3. Kızgınlık baskılayıcı ilaçlar: diğer bir adıyla hormonların kızgınlık dönemlerinde belirtilerin geçmesi amacı ile bilinçsizce yapılması, fazla uygulanması birden fazla tekrarlanması bu pyometraya sebep olabilir. 
  4. Sokağa çıkıyor olması tüm hastalıklara karşı tehlike altında olacağının göstergesidir. Pyometra da bunlardan biridir. 
  5. Temiz ve hijyenik bir ortamda bakılmıyor olması pyometra riskini arttırır. Özellikle kızgınlık vakitlerinde kum kabının sık sık temizlenmemesi idrar yollarının ve vajina, rahim gibi üreme kanallarının iltihaplı hastalıklarını meydana getirebilir.
  6.  
Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.