7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Kedi, köpek tüyü kist yapar mı?

Bir veteriner hekimin en çok aldığı sorudur heralde :) Hocam kedi köpeğimin tüyünü çocuklar yutarsa kist olur diye korkuyorum. Kedi köpek kılı kist yapar mı?

Kedi köpek kılından tüyünden kist olmaz! Açık ve net!

Kedi ve köpek gibi hayvanların tüyleri ile bizim saçlarımızın hiçbir farkı yoktur.

Bahsi geçen kist yapması gibi durumlar sadece parazit yumurta ve larvaları ile yaşanabilir. Kedi köpeklerinize düzenli aralıklarla iç ve dış parazit uygulaması yaptırmıyorsanız bu riskleri göze alıyorsunuz demektir. 

Parazitler hakkında bilgilendirelim: Memelilerin özellikle sindirim yollarında yaşayan parazitler ağız yolu ile alınır. Bağırsak, mide ve karaciğer gibi organlara yumurtaları yerleşir. Yerleşen bu yumurtalar yetişkin parazit haline gelene kadar buralarda yaşarlar ve bir yandan yaşadığı canlıya yavaş yavaş zarar verirler. Fakat öldürecek bir yaşam sürmezler. Erişkin parazit formuna ulaştıkları zaman bir yandan yerleştiği hayvanla beslenir bir yandan da yumurtlamaya başlar. Bu yumurtalar sindirim yoluna yerleşen parazitlerde dışkı ile dışarı atılır. 

Dışkı ile parazit yumurtası döken kedi köpekte yetişkin parazit genelde hayvanın sağlığını tehlikeye atacak büyüklüğe ulaşmaz. Adı üstünde parazittir ve iki taraf da yaşasın ister. Tabii çok yüksek sayılarda parazit bulaşmış hayvanlar için aynı bilgiyi veremiyoruz. 

Bir süre sonra dışkı ile dökülen bu yumurtalar kedinin köpeğin tüyüne bulaşacaktır. Tüylerde yaşama şansı olmasa da beslenebileceği konak canlı bulana kadar yumurta formunda kalabilir. İşte bahsettiğimiz risk burada başlar.

EĞER SİZ KEDİNİZİN, KÖPEĞİNİZİN ÜSTÜNDE YUMURTA BULUNAN TÜYÜNÜ YUTARSANIZ, AKCİĞERİNİZE KAÇIRIRSANIZ SİZDE PARAZİT OLUŞMA RİSKİ BAŞLAR.

Burada tekrar uyarmamız gerekiyor. Bir parazit yumurtası yuttunuz diye hemen kist oluşmaz. Bedeninize alabileceğiniz iki yol var:

  • Parazit yumurtasını yutarsam ne olur?
    • Midemizin bu kadar büyük tehtidleri bulunduğu için ileri derecede asit yapıda salgıları vardır. Bu mide salgıları parazit yumurtalarını parçalayabilecek kuvvettedir. Bu ne demek oluyor? Bir-iki tüy yutmakla paraziti bedeninize bulaştıramazsınız.
  • Parazit yumurtasını solursam, akciğerime kaçarsa ne olur?
    • Öncelikle akciğerinize tüy kaçırmak çok zordur! Yetişkin bir insanda bulunan bir karış boyunda soluk borusu ve öncesi buna izin vermez. Soluduğunuz tüyün diğer tüm hava molekülleri gibi akciğerinize kaçmaması için bu kadar hassastır. Tabi ki kesinlikle kaçmayacağı anlamına gelmez fakat bunu korkuya çevirmek mantıklı değildir. 

Kendimi ve kedimi, köpeğimi parazitlerden nasıl korurum?

  1. Kişisel temizlik en önemlisidir; ev ya da sokak hayvanı farketmeksizin gıda tüketmeden önce ellerinizi iyice yıkamanız gerekmektedir. 
  2. İç ve dış parazit uygulamalarını aksatmamalısınız; belirli aralıklarla yapılan uygulamalar sayesinde parazitlerin yukarıda anlattığımız döngüsünün önüne geçebilmekteyiz. 
  3. Risk grubunda olanlara dikkat etmelisiniz; küçük yaşta çocuklar, gebeler, kanser hastaları, bağışıklık sisteminde zayıflık olabilicek tüm insanların bulaşma riski daha fazladır. Bu insanlar hayvanların dışkıları ile direkt temas etmemeli, kişisel temizliklerine daha fazla önem vermelidirler. Ayrıca bu insanların bulunduğu evlerde kedi köpeklerin iç - dış parazit uygulamaları daha sık yapılmalıdır. 

Diğer tüm sorularınız ve bizi takip etmek için TIKLAYINIZ!