7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Bugün köpeğime iç - dış parazit ilaçları verildi. İlacı aldıktan 4 ay sonra denge problemleri başladı. Şu an yürürken birden yalpalıyor, yana düşüyor ve koltuğa sıçrarken tam olarak çıkamıyor. Haptan kaynaklı bir yan etki olabilir mi?

CEVAP:

Kedi ve köpeklerde iç parazit tedavisi için verilen tabletlerin etkisinden kısaca bahsedelim:

Öncelikle bilinmesi gereken iç parazitler düşündüğümüz kadar korkutucu canlılar değildir. Bunu söylememizin sebebi kediniz ya da köpeğiniz için "o da yaşasın ben de yaşayayım" düşüncesinde olduğu için çoğu zaman ölümcül düzeyde birikim yaşanmaz.

Kedi köpeklerde iç parazit uygulaması

Kedi köpeklerde iç parazit uygulaması en az 3 ayda bir kez düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

İç parazit uygulaması sonrası gerçekleşen belirtiler tabletin iç parazitlere verdiği etki sebebi ile olur. Mide ve bağırsak başta olmak üzere birçok yere yerleşebilir ve üreyebilirler. Buraya kadar herşey normal fakat bizler iç parazit uygulaması yaparak onların ölmelerini sağlayacak olursak tamamı bu durumdan kurtulmak isteyecektir. Tam o sırada neler olur?

  1. Parazit tutunduğu yeri bırakıp yer değişitirmek isteyecek
    • İşte iç parazit uygulaması sonrası oluşan kanlı ishalin sebebi budur.
  2. İç parazitler ölmek istemediği için kendilerini savunmak için toksinler (zehirler) üretecektir.
    • Bu zehirler kedinizin ya da köpeğinizin zehirlenmesine sebep olur. Ne kadar çok parazit var ise o kadar çok zehirlenme belirtileri görülür.
  3. İç parazitler dokulara zarar vererek döküldükleri için bedende gerekenden fazla histamin salgılanır.
    • Bedende aşırı Histamin salgılanması şok görünümü, genel duruşta bozukluk, halsizlik vb gibi belirtileri açığa çıkarır.

köpek iç parazit tableti

İç parazit ilacı yan etkileri: Kusma ve ishal en bilindik yan etkileridir. İkisi de sindirim sisteminin bakteri florasını bozması sebebi ile oluşmaktadır. 

Dikkat edilmesi gerekenler: İç parazit sonrası birkaç saat içerisinde 1-2 kez kusma, ilk 3 gün içerisinde 1-2 kez dışkı yumuşaması normaldir. Fakat bunun üzerine çıkması, kusma ve ishalde kan görülmesi, hareketlerde dengesizlik, birkaç saatin üzerinde iştahsızlık ve halsizlik kesinlikle normal değildir. Yazdıklarımız dışında bir belirti görüyorsanız acil veteriner hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir. 

UYARI :Yukarıdaki bilgiler ışığında birkaç tekrar uygulama yapmadan önce kedi ve köpeklerinize iç parazit uygulamasını kendiniz yapmayınız. Kedinlikle bir veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. 

köpeğim iç parazit sonrası kustu ishal oldu

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.