7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Acil Açık Veteriner Kliniği - 7/24

Ankara Acil Veteriner Kliniği

Ankara Veteriner Kliniği Dorukgiller Ailesi olarak acil durumlarda 7/24 Acil veteriner hizmetimiz bulunmaktadır. Veteriner ihtiyaçlarınızda yukarıda bulunan telefon numaramızı arayıp bilgi alabilir, yol tarifi butonuna tıklayarak harita konumumuzu görebilirsiniz.
Acil Veteriner Kliniği ‘e götürmeniz gereken durumlar nelerdir?

Araba Çarpması : Kedi ve köpeklerde en önemli risk iç kanama ve kemiklerde kırık şekillenmesidir. İç kanama riskine karşı sarsıntı geçirmeyecek şekilde en yakın veterinere götürmelisiniz. Kırık gibi ortopedik problemler ciddi olsa da iç kanama ve şok tedavisi gerçekleştirildikten sonra incelenmelidir. Kaza anında veteriner e götürene kadar yapabileceğiniz hareketsiz kalmasını sağlamak, şok halinde düşen vücut sıcaklığını sıcak su torbası gibi termal ürünler ile yükseltmektir.

Yüksekten düşme: Yaz aylarında özellikle kedilerde çok rastlanılan bir vakadır. Genelde avlanma ve karşı cins için kaçma sonucu şekillenir. Yüksekten düşme sonucu gerçekleşebilecek durumlar; iç kanama, damak yarığı, diş/kemik kırıkları ve diyafram yırtığıdır. Diş ve kemik kırıkları çok acil müdahale gerektirmez fakat iç kanama ve diyafram yırtığı acilen müdahale edilmesi gerekir. Diyafram yırtığının herhangi bir ilaç tedavisi yoktur hızla operasyona alınıp yırtılan bölgenin uygun şekilde birleştirilmesi gerekir.

Vücut sıcaklığında ani düşüş ve yükselişler: Ateşteki dalgalanmalar enfeksiyon durumları, kızgınlık ve baskı altında şekillenir. Hangisinden kaynaklandığını anlayabilmek için muayene edilmesi gerekir. !!!Evinizde ateş düşürücü, ağrı kesici niteliğinde herhangi bir ilaç kullanmayınız. Bizler de bazı zamanlarda insan ilaçları kullansak da maalesef içlerinde hayvanlarda zehirleyici etkili olabiliyor. Bu durumlarda telefon edip durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tekrarlayan kusma ve ishaller: Kedi ve köpeklerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Sebebi basit bir şekilde yediklerine bağlı da olabilir ölümcül derecede bir enfeksiyon yaşıyor da olabilir. !!!İshal ve kusmuğun rengi, kıvamı da bizim için önemli olduğundan tavsiyemiz fotoğraf çekmenizdir.