7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Selamlar! Bizim çocuk ısırma alışkanlığını bırakmadı ve son derece can yakıcı olmaya başladı. Bununla alakalı nasıl bir çözüm önerirsiniz?

CEVAP:

Merhabalar! Alican bey :)

Çocuktan kastınız kedi mi köpek mi? Onu bilmiyoruz ama genel olarak cevaplayalım. Isırma davranışlarının birkaç sebebi olabilir.

 • Yaşı 1'den küçük ise diş çıkarma ya da değiştirme döneminde olabilir
  • Kedi köpeklerde diş değişimi zamanlarında ısırma davranışı sıklıkla gözlenir. Kesin bir önlemi yoktur. Kaşıntı olduğu sürece bunu gidermek amaçlı ısırmalara devam edecektir. 
  • Bu durumda tavsiyemiz bu dönem geçinceye kadar oyalanabileceği ürünler ile oynamasını sağlayın. Ayrıca bıkmadan usanmadan her ısırdığında canınızın acıdığını hissettirecek şekilde tepki verin. Vurmak, su sıkmak vb değil.  
 • Yaşı büyük ise sizinle oyun oynuyor olabilir.
  • Sizi avlanabildiği bir oyun arkadaşı olarak görüyor ise bunu acilen durdurmanız gerekir. Giderek şiddeti artacaktır. Oyun vakitlerinde el ve ayaklarla oynatıyorsanız vazgeçin. Avlanamayacağı şekilde ısırmaya başladığı anda elinizi ortadan kaldırın. Ve tepkinizi gösterin, ilgiyi kesin. 
 • Sinirli davranışlar ile yapıyor ise sınırlarını aşıyor olabilirsiniz.
  • İnsanlardan daha özgür ruhlu canlılardır. İstemediği anda kucaklıyorsanız bunu dürüstçe belirtir :) Eğer bu esnada siz onu kucaklamaya, öpmeye çalışıyorsanız, yüksek sesle oynuyorsanız onun özgürlük sınırlarınızı aşıyorsunuzdur. Buna son verin :)
 • Emme, yalama davranışları ile beraber yapıyor ise annesinden erken ayrılmış olabilir.
  • Isırmanın kötü birşey olduğunu süt emme sırasında dişler çıkınca anne öğretir. Anneden erken ayrılan kedi ve köpekler bu davranışın zarar verdiğini düşünmezler. Bu sebeple yaşı ne olursa olsun eğer ısırmanın düzeyini ayarlayamıyor ise oynarken ısırma başladığı anda yine tepkinizi göstermelisiniz. 

UYARI: Davranış bozukluklarında en önemli ayrıntı istediğimiz ya da istemediğimiz davranışın öğrenilmesi tekrar sayısına bağlıdır. Ben kaç gündür uyguluyorum geçmiyor demeyin. Isırma olan bir çocuk için evin HER bireyi, HER gün, HER ısırma durumunda istisnasız tepkisini sakin ama anlayacağı şekilde göstermelidir. Giderek azalacağından eminiz, sadece sabredin ;)

Sağlıklı, sakin günler dileriz :)

(hasta kayıtlarımızdan incelememiz üzerine Mia'nın sahibi olduğunuzu tespit ettik :) yaşı küçük sıpanın biraz sabredin ve bu dönemde elle oynatmayı kesinlikle bırakın.)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.