7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Merhabalar benim bir sokak kedim var diyafram zarı yırtık. Belediyenin veterinere götürmüştük bir şey yapmadılar ameliyat etmediler. Bu şekilde yaşayabilir dediler. Kedi dişi olduğu için şu a hamile kaldı ölme ihtimali var mıdır?

CEVAP:

Hernia Diafragmatica (Diyafram Yırtığı) vakalarında cerrahi operarasyon ile diyafram zarının dikilmesi gerekmektedir. Bu operasyon yapılmadan kedinizin yaşama şansı, yaşam kalitesi oldukça düşmektedir.

Yanıltan konu şudur ki diyafram yırtıkları genişlemediğinde çevre organların yağları tarafından kapanmaya müsaittir. Fakat bu asla bir diyafram zarı sağlamlığını vermez. Bu şekilde kapanmış bir diyafram zarı esnekliğini ve mukavemetini koruyamayacak küçük travmalarda dahi tekrar büyümeye yatkın olacaktır. Ayrıca kedilerde diyafram yırtığında yırtık bölgeden herhangi bir çevre organin geçmesi de söz konusudur. Bir çok organgeçebilir fakat ilk önce karaciğer sonra mide risk altındadır. Bu organların yırtık bölgeden geçmesi o organın çalışmasında fonksiyon bozukluklarına sebep olacaktır. Bu durumda geçirilen vakit maalesef geri dönüşü olmayan durumlarla sonuçlanabilir.

Kedimin diyaframı yırtılmış olabilir mi?
Ev içerisindeki düşmeler diyafram yırtılmalarına sebep olmaz. Diyafram yırtılması ancak camdan, balkondan düşmelerde, araç çarpmaları gibi durumlarda şekillenir. 

Kedi Diyafram Yırtığı

Kedimin diyaframının yırtıldığını nasıl anlayabilirim?
Solunum sayısı artacaktır. Her solunum sayısının artışı diyafram yırtığı anlamına gelmez. Solunum tipi oldukça değişecektir. Her nefes alış verişinde göğüs kafesi dışında peşpeşe olarak karın bölgesi de şişip inecektir. Kesin teşhis röntgen ile koyulmaktadır. Gereken durumlarda kontrast radyografi uygulayarak gerçekten yırtık olup olmadığı kontrol ediyoruz. Bu yöntemde karın boşluğuna verilen kontrast madde eğer diyafram üzerinde yırtık var ise göğüs boşluğuna geçmektedir.

Diyafram yırtığı durumunda ne yapmalıyım?
Asla evde tedavi ya da bir uygulama şansınız yoktur. Acilen bir veteriner hekime götürmelisiniz. Yapabileceğiniz en iyi uygulama kedinizin oksijen ihtiyacını azaltmak olacaktır. Yani hareket etmemesini sağlamak gibi.

Hamile kedilerde diyafram yırtığı durumunda ne yapılmalıdır?
Bu durumda yapılacaklar kedinizin sağlık durumunda, yırtığın pozisyon ve büyüklüğüne, gebeliğin kaçıncı dönemde olduğuna, uygulamaları yapacak veteriner kliniğinin imkanlarına bağlıdır. Örnek verilmesi gerekir ise gebeliğin ileri dönemlerinde anestezi şartlarının çok riskli olması, karın boşluğunun böyle bir operasyona izin vermeyecek kadar dolu olması sebebi ile yapılmayacaktır. Fakat ilk dönemlerde ve büyük yırtıklarda çocuk gebeliğin ileri dönemlerinde karın boşlupu dolduğunda durumu daha da kötüye götüreceğinden operasyon kabulü daha mantıklı olacaktır. Gibi..

Diyafram Yırtığı Kedi

Kedilerde diyafram yırtığı tedavisi nasıl yapılır?
Cerrahi uygulamalar dışında herhangibir çözümü bulunmamaktadır.  Operasyon ile bölgeye girilerek yırtılan diyafram bölümü bulunur ve dikilir. Operasyon sırasında akciğer negatif basıncı ortam basıncına eşitleneceğinden Gaz Anestezisi altında yapılması gerekmektedir.

Kedilerin diyaframı neden yırtılır?
Diyafram zarı karın ve göğüs boşluğunu ikiye ayıran ve özellikle solunum sistemi üzerine çok büyük görevi olan bir kassal organdır. Kediler yüksekten atlamalar sırasında 4 pati üzerine inerler. Fakat bu durum her zaman yüksekten atlama olmaz. Fizikte serbest düşüş olarak isimlendirecek şekilde dengesiz düşecek olur ise bütün yük ön patilere inebilir, bütün karın organları da diyafram zarı üzerine baskı yapacaktır. Sonuç diyafram zarının yırtılması ile sonuçlanır. 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.