7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Merhaba Onur ben Bugun 2 ay 15 günlük french buldog köpeğime iç parazit hapı verildi ikiside küçük ve hafif sarıydı toplam da 1 saat 5 dk sonra kustu sizce iç parazit hapı işe yaramış mıdır ?

CEVAP:

Merhabalar Onur bey,
İç parazit tabletlerinin emilme süresi yaklaşık 20-30dk'dır. Bu bilgi dahilinde söyleyebiliriz ki 1 saat sonra kustuğundan eminsek iç parazit tabletinin işe yaradığını söyleyebiliriz. 

Bilgilendirme amacı ile durumu şöyle açıklayalım:
Etki yüksekliği sebebi ile biz köpek iç parazit uygulaması olarak tablet yutturuyoruz. Eğer köpeğimiz, kedimiz hırçın ise tablet yutturamıyorsak enjeksiyon formunu yapabiliyoruz.

Bazı çocuklarda da kusma gibi bir yan etki görülebiliyor. Eğer 30 dakika içerisinde kusmuş ve sarı tableti kusmukta görmüşsek 3 gün sonra tabletini tekrarlıyoruz.

3 gün sonra tekrarlamamızın sebebi yutturduğumuz tabletin az da olsa bir etkisi olmuş olacaktır. Bu etkiyi hesaplayamayacağımız için ilk 3 gün bekleriz. 

2. İç parazit tableti uygulamasında da kusma şekillenir ise artık rutin uygulamalarını enjeksiyon şeklinde devam ederiz.

Sağlıklı günler dileriz ;)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.