7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Sokaktan bulduğum bir kedim var aşıları vs hepsini yaptırdım kısırlaştırmak istiyorum şu an kızgınlık döneminde kısırlaştırma ameliyatı yapıyor musunuz ?

CEVAP:

Mustafa bey öncelikle sokaktan sahiplenme yaptığınız için özellikle kutlar, hayırlı olsun dileriz :) 

Cevabımız kısa ve nettir:

Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu kızgınlık vakti yapılmaz.

dişi kedi kızgınlık döneminde kısırlaştırılır mı

Dişi kedi kızgınlıkta iken kısırlaştırma ameliyatı neden yapılmaz?

  1. Kızgınlık döneminde dişi kedilerde rahim ve yumurtalıklarda normalin üzerinde kan birikimi vardır. Bu kadar kanlanma ile dokular oldukça zayıftır. Cerrahi işlemler sırasında zarar görmeye, hatalara çok açıktır.
  2. Kızgınlık döneminde rahim ve yumurtalıkların dışında tüm beden normalden daha fazla kanlı olduğu için kas ve deri katmanları dahi daha fazla kanayacaktır.
  3. Hormonal olarak ani değişiklikler mevcuttur. Bu olayların ortasında kısırlaştırma yapılması hormonal mekanizmanın düzenini bozacaktır. Bunun sebebi ile operasyon sonrası iyileşme süresinin uzamasına ya da karakter değişimlerine sebep olacaktır.

Kedim kızgınlığa girdi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Kızgınlık döneminin bitmesinden 3 gün sonra kısırlaştırma günüdür. Özellikle 3 gün diyoruz çünkü kızgınlık belirtilerinin geçmesi ve diğer kızgınlık etkisine girmeden operasyona alınmalıdır.

 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.