7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedimizi bir türlü kısırlaştıramıyoruz çünkü bir iki gün ara verip kızgınlığa tekrar giriyor. Kızgınlıkta olan kedi kısırlaştırılır mı?

CEVAP:

Kızgınlıkta kısırlaştırma konusu maalesef tüm dişi kedi sahiplerinin büyük dertlerinden biridir. Evde kuyruğu kesiliyormuşcasına bağıran bir çocuk, şikayete gelen komşu hatta bazen kapıya gelen zabıta.. :)

Düşman başına :) 

Bu konuda tartışmasız bir cevaptır: Kızgınlık döneminde olan bir kedinin kısırlaştırma operasyonuna alınması o kedinin operasyonunun normalden daha riskli geçeceğini kabul etmektir.

Nedir bu riskler? (operasyona kabul etmememizin asıl sebebi 1.'dir)

  1. Kızgınlık döneminde olan dişi kedinin rahim ve yumurtalık dokuları normalden daha fazla kan basıncına sahiptir; operasyon sırasında normalden daha fazla kanama gerçekleşir. 
  2. Kızgınlık dönemindeki kedinin hormonal düzeni normal günlerinden çok farklıdır. Bu düzensizlik anında kısırlaştırmak operasyon sonrası sağlığına kavuşmasını zorlaştırır.
  3. Kızgınlık döneminde davranışları farklılıaşan kedimizin operasyon sonrası hormonal dengesi tamamen bozulacağından davranışsal problemler görülebilir.
  4. Bağışıklık sistemi bu dönemde düşük olacağı için operasyon sırasında ya da sonrasında ikincil hastalıklara karşı duyarlı olacaktır.

Kızgınlık döneminde olan kedi için kısırlaştırma operasyonu nasıl planlanmalıdır?

En önemli konumuz rahim ve yumurtalıkların kan damarlarınca zenginleşmesi olduğu için bu dokuların sönümlenmesini beklememiz gerekir. Kızgınlığın bitiminden sonraki 3. gün operasyon için en uygun zamandır. 

Neden 3.gün peki? Son kızgınlıktan sonra ortalama 7. gün sonraki kızgınlık döngüsüne girmesi ihtimali yüksektir de ondan.

Şimdiden geçmişler olsun, size ve kulaklarınıza :)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.