7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedimizi 2 yıl önce kısırlaştırdık fakat bir haftadır kızgınlık belirtileri vermeye başladı bu neden olur?

CEVAP:

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlığa girer mi?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kısırlaştırılmış bir kedinin kızgınlık belirtileri göstermesi normal değildir bu sebeple kedinizin gösterdiği davranışların kızgınlık belirtileri olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bunu anlamanın en güzel yolu bir veteriner hekim muayenesi ve vajinal swap örneği alınıp gerekli mikroskobik incelemeler yapılmalıdır.

Kedinizin Ovaryum Kalıntı Sendromu sırasında gösterdiği kızgınlık belirtileri Vaginitis ve Sistitis gibi hastalıklarda da şekillenmektedir. 

Kısırlaştırılımış kedimiz kızgınlık belirtileri gösteriyor ve bunu bilimsel olarak kanıtlanmışsa;

Kısırlaştırılmış kedim neden kızgınlığa girdi?

Kediniz Ovaryum Kalıntı Sendromu yaşamaktadır. Yapılan kısırlaştırma operasyonu sonucunda yumurtalık organından parça kalmış olabilir. Bu da onun tekrar kızgınlık belirtileri göstermesine yani hormon üretiminin durdurulamamış olmasına işaret eder. Kzıgınlık belirtileri göstermesine rağmen gebe kalma şansı yoktur.

Ne yapmalıyız?

Dişi kedinizin tekrar operasyona alınması ve cerrahi teknikler ile yumurtalıktan kalan parçanın bulunması ve doğru yöntemler ile tamamı uzaklaştırılması gerekir. Operasyon yumurtalık organından kalan parça ve bu parçanın yeri ile doğru orantılı olarak zor ya da kolay olabilir.

Bu operasyonu yaptırmazsak ne olur?

Kediniz normal olarak kızgınlık belirtileri göstermeye devam edecek, duruma göre bazen daha sakin bazen de standart dışı kızgınlıklar yaşanacak.

Gebe kalma durumu sadece bir ovaryumun alınıp diğer ovaryumun ilgili rahim kornusu ile beraber bırakılması ile yaşanabilir fakat yine de yaşanması zor bir durumdur. Ovaryum Kalıntı Sendromu'nda gebelik asla yaşanamaz. 

İlk gözlendiği anlarda bir sağlık problemi teşkil etmez. İleri yaşlarda ilgili ovaryum parçası büyümeye devam edecek ve kendi üzerinde veya çevre dokularda neoplazik üremelere sebep olarak çeşitli kanser vakalarını bereberinde getirir.

UYARI: Kısırlaştırma operasyonu sonrasında anlattığımız bu vakada aradaki süreç 1-3 yıl civarıdır. Dişi kedi kısırlaştırma operasyonu sonrasında ilk birkaç hafta kızgınlık belirtileri varmış gibi bir davranış gösterebilir, bu durum nadir de olsa hormonal mekanizmadaki düzensizlikler sebebi ile yaşanır. 

Hiç vakit kaybetmeden bir acil veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle.

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.