7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedimin karnında sıvı toplanmış. Veterinere götürdüğümde öyle söylendi FİP olabilir mi diye düşündüm. Çok iştahlı bir kedi değil sadece kuru mama ve yaş mama yiyor. Ara ara hapşırması da oluyordu. Bir tedavisi var mı? Nasıl önüne geçebilirim? lütfen yardımcı olun

CEVAP:

Aleyna hanım kedinizin karnında sıvı toplanması sadece FİP dediğimiz hastalıkta şekillenmez. Veteriner hekiminiz böyle bir durum olduğunu size belirttiyse sebebi araştırılmalıdır. 

FIP olma şiphesi durumunda açıkçası sizin evde anlama şansınız yoktur. Kedilerde FIP teşhisi koyulması için karındakı sıvıdan RİVALTA TESTİ yapılmalıdır. Biyokimyasal olarak bazı kan değerleri ölçülmelidir. Bunlar yapılmadan %100 teşhis koyulma şansı yoktur. 

FIP Hastalığının Tedavisi var mıdır? 

Kuru fip formunda ve organ yetmezlikleri yaratacak kadar ilerlemediyse var denilebilir. 

Yaş fip formunda tedavi yok denilebilir. Klinik çalışmalarımızda karnındaki sıvı birikimi solunumunu durduracak seviyeye gelmiş bir kedimizde yoğun tedavi ve kontroller altında yaklaşık 6 ay yaşatabildik. Ondan önceki sürelerimiz de 4ay, 2,5ay, 3 haftaydı. Fakat bu süreç hem oldukça maliyetli hem de tedavi şansı düşüktür. Fakat Dorukgiller ekibi olarak fip ile savaşmaya devam edeceğiz. 

Kedimi FİPten nasıl korurum?

En basit yanıt "sokağa çıkarmayarak" olacaktır. Sokak çocuklarını sevdikten sonra ellerinizi ve kıyafetlerinizi temizlemenizi öneririz. FIP sahipsiz sokakta yaşayan kedilerde yüksek oranda vardır. 

Diğer bir koruma yöntemi ise bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Kaliteli mamalar ile beslemek, düzenli aşılama ve parazit uygulamalarını yaptırarak, stresten uzak şekilde yaşamasını sağlayarak.

Geçmiş olsun dileriz. Umarız yanılıyorsunuzdur :)

 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.