7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor

Kedimi, Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Dorukgiller Ankara Veteriner Kliniği olarak belki her gün duyduğumuz bazı sorular var;
“hocam annem yemek veriyor zararlı değil mi?” -evet zararlı.
“arkadaşım kedisine kabukları ile yumurta veriyor iyi gelir mi?” -tavuğun ayakları da çok vitaminli
“kedimin ağzı kokuyor neden?” -çorabınızı yemiştir.
“yemek yerken ağzımın içine girecek ne yapmalıyım” -bir servis de ona açmalısın.
şakası bir yana biz de dedik ki dilimiz döndüğünce siz sormadan biz söyleyelim. Gelin genel hatları ile kedi köpek beslenmesi üzerine konuşalım.

Kedi-Köpek Kuru Mama

Veteriner Kliniği

NEDEN KURU MAMA?
Ucuz     :Kuru mamalar içerisinde kedi ve köpekler için gerekli olan bir çok besin bulunmaktadır. Evde hazırlama yöntemi ile yapacağınız mamalarda maalesef bütçe olarak daha pahalıya gelecektir.
Kolay   :Evde hazırlanan gıdalar taze olması açısından günlük hazırlanmalıdır. İçeriğindeki kolay bozulacak bileşenler sebebi ile saklama şansımız yoktur. Kuru mamalar ise uygun saklama koşulları sağlandığı sürece çok daha uzun süre saklanabilir lezzet ve besin değerliliklerini koruyabilir.

 

EV YEMEĞİ İLE BESLEMEK
Ev yemeği ile besleme söz konusu olduğunda kedi ve köpeklere zarar verecek ya da hiçbir fayda sağlamayacak gıdalar da dahil olacaktır.

Evde kendimiz için hazırlanan gıdalarda baharat, salça, tuz, rafine edilmiş yağ, şeker, sos vb ekler bulunmaktadır. Evdeki bu canları biz ne kadar evcilleştirmiş olsak da bu gıdalar uzun dönem beslemelerde böbrek ve karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır.

kedi-kopek-ev-yemegi-ile-besleme

BERABER YAŞAM:
Ev yemeği beslemeleri, siz yemek yerken verilen ek besinler ileriki zamanlarda aranızın açılmasına sebep olabilir. Hep şu örnek ile açıklarız