7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedim mama kabından mama yemiyor elimden yiyor

CEVAP:

Sorunuz çok basit olmasına rağmen belki de her kedi köpekli evde yaşanan bir sorundur :)

Kedinizin bu davranışı bir anda şekillenmez ya bir hastalık yaşadı siz daha fazla beslensin diye vermeye başladınız ya da mamasını fazla yemediğini görerek beslenmediğini düşündünüz ve elden beslemeye başladınız.

Kedimi tekrar mama kabından kuru mama yemeye nasıl alıştırırım?

Mama kabı dışında her hangi bir yerden mama vermeye son vererek. Basit ve net başka bir yolu üzgünüz ki yok. Belki 1-2 gün olması gerekenden daha az mama yiyecek. Hatta yemek istemeyecek. Bu gibi durumlar için bazı tetikleyecek yöntemler kullanabiliriz. Örneğin mama kabına düzenli aralıklarla taze kuru mamasını koyup 15 dakika sonra geri almak gibi. Siz gün içerisinde birkaç defa bunu yaptınğınızda kediniz de mamanın eğer yemezse geri gideceğini anlayacaktır.

Kedimi elle besliyorum zararı olur mu?

Kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir beslenme tipidir. En büyük sakıncası ise siz olmadığınız bir gün olur ise kedinizin ciddi açlık yaşayacağı hatta bu sebeple sağlık problemleri yaşayacağıdır. Kedilerin ömürleri 15 yılın üzerindedir ve gerçekçi olalım bu kadar süre her gün elle beslemeniz imkansızdır.

Geçmiş olsun, kolay gelsin :)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.