7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedim kızgınlığa girdi acı çekiyor mu? Ağrısı var mı?

CEVAP:

Kedinizin kızgınlığa girmesi ne kadar normalse bağırması, ağlar gibi davranması, kendini yerden yere atması da normaldir.

Baştan açıklayalım kediniz kızgınlık süresindeyken ACI ÇEKMİYOR, AĞRISI YOK. Herşey normal :) Yaptıklarını cinsel dürtüler ile davranışlarına yansıtıyor diyebiliriz.

Tıbbi açıdan açıklamamız gerekirse kedigiller provake ovülatör hayvanlardır. Yani yumurta hücresinin düşmesi için ilk çiftleşmeye ihtiyaçları vardır. İç güdüleri gereği de ilk çüftleşme için erkek kedilere kendilerini duyurmalılar. Ağdalı ağdalı bağırışlar, aşırı hareketli olması, evden kaçma isteği bu sebeplerden dolayı normaldir. 

kedim kızgınlığa girdi ne yapmalıyım

Dişi kedilerde kızgınlık dönemini baskılayan ilaçlar varmış kullanmalı mıyız?

Kızgınlık dönemi baskaılayan ilaçlar sentetik hormonlardır ve kesinlikle kontrolsüz kullanımını tavsiye etmiyoruz. Bu tip ilaçların ileri yaşlarda üreme sistemi ve komşu dokularda ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu biliyoruz.

 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.