7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedim çok uzun süredir kızgınlıkta ve sürekli kızgınlığa giriyor. Bunun normal olduğunu söylediler ancak bu bana inandırıcı gelmiyor. Lütfen yardım edin her gün kilo veriyor eriyip gidiyor çok üzülüyorum.

CEVAP:

Ali bey kedilerde çok uzun süren kızgınlıklar normal karşılanacak düzeyde sık karşılanıyor. Fizyolojik olarak normal olan yılda bir dönem şeklinde yaşanmalıdır. Bu kızgınlık dönemi içinde de yaklaşık 1 hafta kızgınlık 1 hafta sakin dönem olmak üzere 3-5 kez artarda tekrarlar. 

Bu süreç toplamda 2 ayın üzerine çıkıyorsa, yıl içerisinde farklı zamanlara yayılıyorsa ya da hiç kesilmeden haftalarca devam ediyorsa kedimizin patolojik bir hastalığı olması muhtemeldir.

Bu durumun veteriner hekim kontrolünde ya kızgınlığı kesildiği anda kısırlaştırılması ya da kesilmeyen kızgınlıkta (ÖNERMESEK DE!) kızgınlık önleyici ilaç kullanıp hemen kısırlaştırılmasını öneririz.

 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.