7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Kedim çok tüy döküyor. Biotin veriyorum maması somonlu mama. Suyunuda içme suyu veriyorum. Zamanında tarıyorum. Neden tüy dökebilir acaba? Cinsi Tekir ve siyah.

CEVAP:

Onur bey ufaklıkların tüy dökmeleri konusunda net bir cevap vermemiz imkansızdır.

Kedilerin tüy dökme sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Maması uygun kalitede olmayabilir, kedinize uygun olmayabilir. Yaş grubu olarak uygun mamayı verdiğinizden emin olmalısınız. Kalite olarak da her mama markası kaliteli olsa dahi her çokcuğa uygun gelmeyebiliyor. Birkaç aylık değişiklik süreçleri yaratarak etkiyi izlemenizi tavsiye ederiz.
  2. Vitamin mineral eksikliği yaşıyor olabilir. Olayı sadece Biotin ya da balıklı mamalar olarak sınırlandırmamak gerekir. Deri ve tüy sağlığı üzerine doğrudan ya da dolaylı etkileri bulunan birçok vitamin ve mineral kaynağı vardır.
  3. Kedilerde tüy dökülmesinin sebeplerinden diğeri mama dışında verilen evsel gıdalardır. Biz ne kadar küçük parçalar olarak görsek de tuz baharat yağ vb içeren her ek gıda bu çocuklarda tüy dökülmesi gibi etkiler yaratacaktır.
  4. Hepsinden öteye gidecek olursak hormonal ya da böbrek, karaciğer hastalıklarının başlangıcında olabilir.
  5. Stres seviyesi yüksek olan kedi ve köpeklerde de tüy dökülmesi sıklıklar görülmektedir.
  6. Ayrıca dış parazit uygulamalarının zamanının geçmesi de kedilerde tüy dökülmelerine, kaşınmaların artmasına sebep olmaktadır.

Bu maddelerin kontrol edilmesi için ufaklık bir veteriner hekim muayenesinden geçmeli ve olası bir sağlık sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kliniğimizde her rutin uygulamada bu konular tekrar tekrar konuşulmaktadır. Kedi köpeklerimiz her uygulama sırasında 20 dakika ve üzerinde bir veteriner hekim muayenesinden geçmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.