7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

İki tane yavru köpek besliyorum. Şuan iki aylıklar, bugün iç ve dış parazitleri yapıldı yan yana bırakmıyorum bu durum ne kadar sürecek? Kaç gün sonra banyo ettirmeliyim? Dokunmamamız mı gerekiyor? lütfen yardım edin

CEVAP:

Birkaç soru sorduğunuza göre biz de madde madde cevaplayalım:

 1. İç dış parazitleri yapılmış iki kardeş köpeği yanyana tutmalı mıyız?
  • Veteriner hekiminiz tarafından farklı bir durum gözlenip ayrı tutmanız söylenmedi ise ayrı tutacağınız süre sadece ense damlalarının kurumalarına yetecek kadardır. Dış parazit için damlatılan ense damlaları yağlı bir preperat olup deri tarafından hemen emilmez. Bu süre 2-6 saat aralığında değişir. 
  • Köpeğim dış parazit için yapılan ense damlasını yalarsa ne olur?
   • Kardeşinin ya da kendinin ense damlasını yaladığında yapılan ilaç sindirim yolu ile emilir ve bu durum istenmeyen belirtilere sebep olur. 
    • Ağızda salyalanma ilk 15dk normaldir. Daha farklı göreceğiniz tüm belirtilerde Veteriner Hekiminiz ile iletişime geçiniz.
 2. Yeni köpek sahiplendim ne zaman banyo yaptırmalıyım?
  • Öncelikle ilk gün yaptırmayın! Kedi ve köpeklerimizi sağlıkları iyi iken yıkamalıyız. Yeni sahiplendiğimiz bir köpeğin sağlık durumunu maalesef çok iyi bilemeyiz. Bu sebeple ilk 3 gün içerisinde sağlığını görmeli ve sonrasında buna karar vermeliyiz. Ayrıca belirtmek gerekirse; iç-dış parazit ve tüm aşı uygulamalarından sonra en az 2 gün beklemelisiz. Yetişkin çocuklarda dahi..
 3. Kedime / Köpeğime ense damlası yapıldı kaç saat dokunmamalıyım? 
  • İlk 2 saat boyunca dokunmamalısınız. Temas halinde elleriniz bol su ve sabun ile yıkayınız.

Geçmişler olsun :)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.