7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Evde küçük çocuklarım var ve sokaktan kedi sahiplendik, akciğerlerinde kist falan olmasından korkuyorum sizce böyle birşey var mı? Neler yapabilirim?

CEVAP:

Fırat bey öncelikle size de ailenize yeni katılan üyenize de hayırlı olsun :)
İç parazit konusunda en çok düşünülen yanlışı belirtmeliyiz. Halkımızda kedi tüyünün akciğerde kist yaptığı yönünde bir yanlış vardır.
! Kedi tüyü akciğerde kist yapmaz. İnsanların akciğer, karaciğer gibi organlarında kistik oluşumlara sebep olan bir parazit türüdür. Bu parazit türü genelde kedi ve köpekler ile biz insanlarda belirli şekillerde yaşamaktadır. 

Bizlerde kist yapan parazitlerin bize bulaşma yolu iç parazit koruması yapılmayan kedi ve köpeklerin tüylerindeki parazit yumurtalarıdır. Bu yumurtaları kedi ve köpekler gerek dış ortamdan gerekse kendi dışkılarından bedenlerine bulaştırırlar ve yalanma hareketi ile tüyleri üzerine yayarlar. Parazit yumurtaları gözle görünemeyecek kadar küçüktür. Evimizde ya da sokakta temasta bulunduğumuz bu çocukların tüylerindeki yumurtalar ağız ve burun yolu ile bize bulaşabilir. 

Bulaşma sonrası aşağıdaki şartları sağlıyor ise bizde enfeksiyon yaratabilirler;

  1. Risk grubunda olmak: 7 yaş altında çocuklar, yaşlı insanlar, kanser hastaları ve bağışıklık sistemi düşük olan insanlar,
  2. Gıda değeri taşıyan her şeyi yıkamadan yemek,
  3. Kedi ve köpeklerimize doğru ve uygun iç - dış parazit uygulamasını tekrarlatmamak.

Yapmanız gereken:

En yakın Veteriner Kliniğine götürmek ve yaşına uygun şekilde iç - dış parazit uygulamasını yaptırmaktır.
Şimdiden geçmiş olsun :)

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.