7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Dişi kedimi kısırlaştırmak istiyorum fakat şu an kızgınlık döneminde kendileri :) Kızgınlık döneminde dişi kedi kısırlaştırma operasyonu yapılabiliyor mu?

CEVAP:

Dişi kedilerde kızgınlık döneminde asla kısırlaştırma operasyonu yapmıyoruz ve genel olarak tavsiye etmiyoruz. (Bu isteğiniz durumunda veteriner hekiminize belirtin. Acil vakalar ve bazı hastalıklar halinde alınabilse de normal bir operasyon süreci değildir tüm bunlara bir veteriner hekim tarafından karar verilmelidir.)

Kızgınlık döneminde neden kısırlaştırma operasyonu yapmıyoruz?

  1. Operasyon bölgesi normalden daha hızlı ve fazla kan akışına sahiptir,
  2. Kısırlaştırma operasyonu sonrası hormonal dengesizlik yaşanacaktır,
  3. Dişi kedilerde kızgınlık döneminde bağışıklık daha süşüktür ve operasyon sonrası eski sağlığına kavuşması zor olacaktır,
  4. Kızgınlık döneminde yaşanan hormonal dengesizlik sebebi ile operasyon sonrası karakter değişimleri kaçınılmaz olur,
  5. Operasyon bölgesi ve diğer tüm dokular daha fazla kan ile yüklü olduğu için operasyon sırasında normalden daha fazla kanama olacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı dişi kedi kısırlaştırma operasyonunu kızgınlık bitiminden 3 gün sonra yapıyoruz. (3 gün sonra dememizin sebebi 5-7 gün sonra diğer kızgınlık döngüsüne girmesi gibi bir ihtimal vardır tam aralıkta yakalayabilmek için 3 gün bekliyoruz ve geciktirmeden operasyona alıyoruz.)

Sağlıcakla kalın..

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.