7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Dişi kedimi kısırlaştırmak istiyorum fakat bir kez kızgınlığa girmesi daha doğru diyorlar. Hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak mı beklemek mi daha doğru?

CEVAP:

SORU: (sorunuzu düzenlemeye kıyamadık orjinal haliyle de koyalım dedik :)

Merhabalar dorukgiller sizi instagramdan takip ediyorum, benim güzeller güzeli Ankara kedisi bir kızım var daha 8 aylık ve hiç kızgınlığa girmedi. Duyduğum kadarıyla kısırlaştırmadan önce bir kez çiftleştirmenin daha yararlı olduğu yönünde ancak ben bir size sorayım dedim kızgınlığa girmesini bekleyip bir kez çiftleştirdikten sonra mı yoksa hiç kızgınlığa girmeden mi kısırlaştırmalıyım? ? :)

CEVAP:

Şehir efsanelerimizden biri daha "bir kez kızgınlığa girse mi? bir kez doğum yapsa mı?" sorusudur. Net bir şekilde açıklayalım:

Dişi kedilerimizin kızgınlığa girmesi onların oldukça doğal bir fizyolojik olayı olsa da çiftleştirilmemesi ve yapay ışık altında besleniyor olması maalesef ileri yaşlarda meme tümörü, rahim ve yumurtalık hastalıklarına açık hale getiriyor. Açıkça söyleyelim ki kzgınlığa girmeden önce kısırlaştırmak dişi kedinizin sağlığı için yapılabiliecek en güzel şeydir. 

Neden hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırmalıyız? Rakamsal olarak anlatalım;

hiç kızgınlık yaşamamış bir dişi kedide kısırlaştırma operasyonu sonrası meme tümörü yaşama ihtimali; binde 8,
1 kez kızgınlık yaşamış bir dişi kedide kısırlaştırma operasyonu sonrası meme tümörü yaşama ihtimali; yüzde 2,
2 kez kızgınlık yaşamış bir dişi kedide kısırlaştırma operasyonu sonrası meme tümörü yaşama ihtimali; yüzde 8'dir.

1-2 kez şeklinde söylediğimiz kızgınlıklar 1 yıl içerisinde yaşadığı birkaç kez olan kızgınlıkları kapsamaktayız.

Diğer soru dişi kedim kısırlaştırma operasyonu öncesinde bir kez doğum yapsa mı? 

Öncelikli sorumuz siz yavru istiyor musunuz? Bu aşamada dişi kedinizin bir kez doğum yapması onun sağlığı ve ruhsal durumu üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu konu biz insanlar için geçerlidir. Kendi oğlu ya da kızı ile çiftleşebilen bir cinsten bahsediyoruz onun için anneliği tatsın demek sizce de saçma değil mi :) 

NOT: Dişi kedilerin gebeliğini sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri ve doğumun, yavruların sağlıklı olması için en az 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Sağlıcakla kalın..

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.