7 GÜN
24 SAAT
Bize Ulaşın
İletişime Geç Online Soru Sor
SORU:

Hamster'ım çok saldırganlaştı, elimi ısırıyor. Tüy döküyor. Arkadaşını kaybettikten sonra böyle olmaya başladı. Ne yapabiliriz?

CEVAP:

Hamsterlarda davranış üzerine diğer hayvanlardan farklı olarak yalnızlığı sevdikleri bilinir. Bu sebeple aslında sizin yaşadığınız durumun tam tersi yaşanır. Yalnız yaşayan bir hamster yanına 2.si getirildiğinde kavgalar, tüy dökülmesi vb durumlar meydana gelir.

Hamsterım tüy döküyor ne yapabilirim?

Öncelikle mama kalitesini yüksek tutmalısınız. Piyasada açık olarak satılan mamalardan almamanızı kaliteli bir mama tercih etmenizi öneririz.

Hamsterlar için evde verilebilecek gıdaların başında meyve ve kuruyemiş gelmektedir. Bunları taze olarak beden ölçüsüne göre haftada birkaç gün verebilirsiniz.

Tüy dökülmesinde diğer tüm evcil hayvanlar gibi hamsterlarda da genel bir vitamin takviyesi öneririz. Seçeceğiniz vitamin takviyesi multivitamin olmalı birçok değeri sağlıklı bir şekilde dengelemelidir. Tüy dökülmesi ve stres üzerine oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

hamster veteriner kliniği

Hamsterım çok saldırgan ne yapabilirim?

Hamsterınızı elinize alıştırmak için onu avuçlamamalı, derisinden tutmamalısınız. Elinizi kafesinin içinde o tırmandığı güne kadar sabit tutarak elinize doğal bir şekilde alışmasını beklemelisiniz.

Hamsterlar kolay sinirlenen çocuklardandır :) Genelde her hamster sahibi sık sık ısırılmaktadır :) Bunun en önemli sebebi insan ve hamster doğasının farklılığıdır. Buyrun biz insan ile hamster arasındaki farkları anlatalım siz nasıl daha sakin bir hamsterın sahibi olabileceğiniz öğrenin:

  1. Hamsterlar güneş varken uyumayı sever - insanlar güneş batınca uyumayı,
  2. Hamsterlar gece vakitlerinde beslenmeyi ister,
  3. Hamsterlar tek yaşamayı severler - insanlar genelde topluluk ile yaşamayı,
  4. Hamsterlar uyandırıldıklarında çok sinirli olurlar - bazı insanlar uyandırıldıklarında sinirli davranırlar,
  5. Hamsterlar kafesleri içinde çok iyi saklanabilecekleri bir ortam isterler.

Tüm bu bilgiler ışığında onun daha sakin bir çocuk olmasını istiyorsanız gündüzleri uyumasına izin vermeli, uykusundan uyandırmamalı, uyuyabileceği ışık almayan gizli bir alan hazırlamalı, kaliteli yemler ile beslemeli, suyunu her gün tazelemelisiniz. Bunları bazılarını değil hepsini aynı anda yapmalısınız.

Ayrıca evde yapabileceklerinizin dışında bir veteriner kliniği ile görüşüp muayene ettirmelisiniz. Tüy dökülmesi ve saldırganlık bazı hastalıkların belirtisi olabilir ve ancak bir veteriner hekim muayenesinde anlaşılacakdır.

Sağlıklı ve az ısırıklı günler dileriz :)

 

Buradaki cevapların tedavi ya da teşhis amacı yoktur. Eğer acil bir durum söz konusu ise veterineriniz ile görülebilir ya da kliniğimizi arayabilirsiniz.